KALENDARZ PIOTRA GANA 2020

Kilka słów o Piotrze Ganie

 

PIOTR GAN (7 stycznia 1914 – 6 kwietnia 1983) to jeden z najbardziej zasłużonych badaczy i popularyzatorów wiejskich i małomiasteczkowych tradycji Kielecczyzny i Ziemi Radomskiej. Znał chyba wszystkich kowali, garncarzy, rzeźbiarzy ludowych, do których trafiał bezbłędnie, wiedziony jakimś siódmym zmysłem. W najbardziej zagraconej wiejskiej kuźni potrafił wyłowić jakiś absolutnie piękny i jedyny w swoim rodzaju ornament, wykuty w metalu dla ozdoby i jednocześnie misternego złączenia kwater żelaznego płotu, zdobiącego kieleckim pejzażu kościółka.

Zaczął zamieszczać w miejscowej gazecie „Słowo Ludu”, a dokładniej, w sobotnim dodatku kulturalnym „Słowo Tygodnia” – redagowanym przez Irenę Jaroszową – już od połowy lat 50-tych rozliczne publikacje i felietony. Teksty ilustrował unikalnymi zdjęciami wykonywanymi osobiście. Na początku lat 60 XX. awiązał współpracę z Polskim Radiem w Kielcach. Możliwość przeniesienia na taśmę magnetofonową autentycznych brzmień i głosów utworów wygrzebanych w pamięci ludowych muzyków, pochłonęła pana Piotra bez reszty.

Służbowy wóz transmisyjny marki „Phenomen” odziedziczony po rozgłośni warszawskiej, z Bogdanem Orzechowskim za kierownicą i technikiem nagrania Ryszardem Makowskim za konsoletą, przemieszczał ekipę Piotra Gana, przynajmniej raz w tygodniu, przez bardzo wówczas rozległe województwo kieleckie. Nagrywali zapisy do kolejnych, cieszących się zresztą ogromną popularnością wśród słuchaczy, audycji.

 

Kalendarz Piotra Gana 2020

 

W ramach działań Piotra Baczewskiego, Diany Szawłowskiej, Moniki Gigier i Fundacji Muzyka Zakorzeniona popularyzujemy dorobek Piotra Gana starając się jednocześnie kontynuować jego dzieło. Jednym z efektów naszych działań jest kalendarz ścienny z unikalnymi zdjęciami autorstwa Piotra Gana wykonanymi w latach 60. XX w. we wsiach i miasteczkach między Radomiem, a Kielcami.

Pierwszy nakład kalendarza sfinansowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (180 szt.) rozszedł nam się błyskawicznie, dlatego chcielibyśmy sfinansować drugi nakład naszego. Będzie on dystrybuowany bezpłatnie, a osobom które wesprą nas swoją darowizną zostanie wysłany pocztą. Będzie można odebrać go także osobiście w Warszawie i kilku innych miastach Polski.

W razie pytań prosimy o kontakt: www.facebook.com/muzyka.zakorzeniona / piotr.baczewski@gmail.com

opis kalendarza:

  • ilość kart: 14
  • papier: matowy i sztywny
  • wymiary: 29,5 cm x 29,5 cm
  • łączenie kart: zszywki

Darowizna na cele statutowe Fundacji Muzyka Zakorzeniona

 

 

Share This